Uczniowie trzymają transparenty

„Nie moje śmieci, ale Moja Planeta”
(Hasło przewodnie I Powiatowego Konkursu Ekologiczno-Informatycznego organizator: SP 6
w Głogowie)

Z tym ważnym przesłaniem w dniu 13.04.2023 uczniowie klas 5 i 6 wyruszyli na akcję ekologiczną.

Nikt z nas nie lubi sprzątać śmieci po innych. To nigdy nie należało do przyjemnych zadań i dlatego wiele osób nie wyobraża sobie udziału w takim wydarzeniu.

Na zalegające w lasach, parkach lub przy drogach odpady reagujemy pytaniem „dlaczego ja miałbym zbierać cudze śmieci?”. To całkowicie zrozumiałe.

Możemy liczyć na to, że śmieciami zajmą się powołane do tego służby, lecz równie dobrze możemy wziąć sprawy w swoje ręce, tu i teraz!

Wyjście na spacer z workiem na śmieci i schylenie się po butelkę, folię, papier czy puszkę to działanie, które przynosi realną zmianę i które sprawia dużo satysfakcji.

To podczas takich akcji odczuwamy, że mamy realny wpływ na to, jak wygląda nasze wspólne otoczenie.

W podobne przedsięwzięcia chętnie angażują się też inni.

Wiara w to, że razem możemy osiągnąć więcej, zawsze motywuje najbardziej.

Na naszą akcję pozytywnie odpowiedzieli pracownicy głogowskiego sklepu Leroy-Merlin z dyrektorem na czele. Sklep poparł nasze działania udostępniając wszystkim uczestnikom mocne rękawice, worki i wózki dzięki którym nie musieliśmy, jak w ubiegłym roku, nosić ciężkich worków ze śmieciami oraz oddelegowując część załogi sklepu do współpracy.

Prócz prac porządkowych w uprzątniętych miejscach sadziliśmy kwiatki bratki pozyskane przez naszych uczniów w poprzedniej akcji (31.03.2023), a dodatkowo w kilku miejscach wbiliśmy tabliczki z prośbą do przechodniów o poszanowanie pracy dzieci i uszanowanie przyrody.

Na naszą akcję bardzo przychylnie odpowiedzieli też pracownicy Głogowskiego GPK dostarczając nam przed akcją pakiety worków i zapewniając szybki odbiór zebranych odpadów. To była kluczowa kwestia, by nie pozostawić terenu objętego działaniem z górą odpadów.

W wydarzeniu od godz. 9.00 do 13.00 wzięło udział 21 uczniów, 2 pracowników szkoły, 4 pracowników sklepu Leroy-Merlin. Zebraliśmy w sumie ponad 66 worków śmieci oraz sporo odpadów dużych gabarytów.

Razem możemy zrobić więcej i lepiej!

Serdeczne podziękowania należą się wszystkim uczestnikom akcji z SP11, firmie GPK Głogów Sp. z o.o., dyrektorowi sklepu Leroy-Merlin Głogów, naszym złotym rączkom p. Mirkowi i p. Markowi za tabliczki oraz mistrzowi stolarki p. Pawłowi za paliki do tabliczek.

Pogoda tego dnia także dopisała. Mimo przewidywań synoptyków na 80% opady deszczu, nie zmokliśmy ani razu. Pogodzie również dziękujemy!