Wycieczka do Boszkowa

Dzisiaj klasy 1a,2b i 3b wybrały się na wycieczkę do Boszkowa. Uczestniczyły tam w warsztatach zorganizowanych przez TRYTON   EDUKACJA & ZABAWA.

Temat tych warsztatów brzmiał: Chatka Pradziadka.

Dzieci zostały przeniesione w czasy swoich pradziadków. Poznały życie swoich przodków i wykonywały niektóre ich prace przy użyciu dawnych urządzeń.

Na początku zjadły smaczne ziemniaki w mundurkach z gzikem oraz koperkiem lub szczypiorkiem. Gdy po tej degustacji nabrały sił, ozdobiły swoje furażerki, w których mogły wykonywać dalsze kuchenne czynności. Nauczyły się wyrabiać masło ze śmietany – w maselnicach. Wyciskały sok z jabłek. Urządzenia te pochodziły z czasów, kiedy nie było elektryczności, więc praca wymagała dużego wysiłku rąk. Dzieci pracowały z zapałem i energią. Wypiły przygotowany przez siebie sok, po czym wykonały własnoręcznie drożdżowe bułeczki. Gdy bułeczki piekły się w piecu, dzieciaki bawiły się przy akompaniamencie skocznych ludowych piosenek, które śpiewał im akompaniując sobie na akordeonie Pan Maciej. Po zabawie nastąpiła kolejna degustacja dziadkowych potraw: bułeczki z własnoręcznie wykonanym masłem lub miodem , smalcem i ogórkiem.

Hitem degustacji była bułka z miodem i ogórkiem !!!

Po posileniu się były znowu tańce ze śpiewem „na ludowo”. Wszyscy bardzo chętnie pląsali w rytm muzyki.

Na koniec wycieczki uczniowie wyruszyli na spacer nad Jezioro Dominickie, a potem po Boszkowie.

Wszyscy w świetnych humorach wrócili do Głogowa.

Na pewno wrócimy tam jeszcze.

red. B. Król