WARSZTATY EKOLOGICZNE

Głogowskie Dni Recyklingu 2018.

Warsztaty ekologiczne w placówkach oświatowych p.n.  ” Ochrona środowiska zaczyna się od najmłodszych lat”,  to jeden ze składowych elementów Głogowskich Dni Recyklingu – projektu Urzędu Miasta Głogowa, który dostał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, realizowany w placówkach na terenie Miasta Głogowa.

Warsztaty ekologiczne skierowane są do klas 1-3 szkoły podstawowej, prowadzone są przez Centrum Edukacyjne Ekolandia.edu – Panią Kornelię Cypryjańską – edukator ekologiczną. Zajęcia odbywają się w placówkach. Celem zajęć jest zachęcenie dzieci do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Podczas 45 – minutowego spotkania omawiane są poszczególne frakcje odpadowe – papier, szkło, tworzywa sztuczne i metal, odpady bio, odpady zmieszane oraz odpady niebezpieczne, jak i również odpady wielkogabarytowe.

Dzieci dowiadują się, gdzie mogą wyrzucić takie odpady jak: karton po mleku lub po soku (pojemnik żółty), szklane butelki i słoiki (pojemnik zielony), a co w przypadku potłuczonych talerzy, kubków – te odpady nie nadają się do przetworzenia czyli recyklingu dlatego należy je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.

Chętnie opowiadamy o odpadach tzw. BIO – pojemnik brązowy – ważne jest to, aby do takiego pojemnika nie wyrzucać przeterminowanego jedzenia, kości i ości, ogólnie jedzenia przetworzonego. Podkreślamy też ważną kwestię – niewrzucania do pojemników brązowych na odpady “bio” plastikowych woreczków.

Na zajęciach poruszamy z dziećmi takie pojęcia jak: SEGREGACJA, RECYKLING, ODPAD NIEBEZPIECZNY. Dzieci zapoznają się z pojęciem PSZOK – Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – miejsce,  gdzie każdy mieszkaniec Głogowa może zawieźć i bezpłatnie oddać stare, zepsute sprzęty AGD/RTV jak i również odpady budowlane czy też odpady wielkogabarytowe (wersalki, krzesła, stoliki, biurka, itp.) Informacja o PSZOKach znajduje się na stronie: http://www.czystyglogow.pl/index.php/punkty-selektywnej-zbiorki-odpadow-komunalnych-pszok

Podczas zajęć dzieciom wytłumaczone zostaje, dlaczego bateria jest odpadem niebezpiecznym i gdzie powinny ją wyrzucić. Warsztaty mają formę – nauki poprzez zabawę – dzieci wykrzykują takie hasła jak: Leki do apteki;  Nie pal śmieci, nie truj dzieci; Dbaj o przyrodę zakręcaj wodę;

Dzieci mają okazję  zagrać w ekologiczne gry z wykorzystaniem odpadów: gra “Złap eko znak”, czy też posegregować odpowiednio odpady “Gra odpadowe koło fortuny”.

Każdego uczestnika naszych warsztatów ekologicznych zachęcamy do używania toreb wielokrotnego użytku; ograniczenia użycia plastikowych butelek (które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia) jak i również zachęcamy dzieci do tego, aby przekonały rodziców do wspólnej segregacji odpadów w swoich domach. Mówimy o tym, aby przekonały swoich rodziców do niepakowania kanapek w folię aluminiową czy też woreczki foliowe.

Aby bardziej zachęcić dzieci do wspólnej segregacji, przygotowaliśmy dla nich niespodzianki.

Zapraszamy również na wystawę organizowaną w ramach Głogowskich Dni Recyklingu. Wystawa odbędzie się w dniach 24 – 27 września 2018  w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie. Od godziny 15:00-17:00 każdy bezpłatnie może przyjść i zobaczyć,  zapoznać się z ciekawymi informacjami na temat recyklingu, jego zastosowania.

Każdy z odwiedzających wystawę  otrzyma miły upominek. Wstęp jest bezpłatny.