PODSUMOWANIE DFN

Sprawozdanie z obchodów DFN

w Szkole Podstawowej Nr 11  im. Polskich Olimpijczyków w Głogowie

 

Już po raz siódmy nasza szkoła aktywnie włączyła się w organizację XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Tym razem pod hasłem „Nauka bez granic”.  Z tej okazji przygotowaliśmy 28 zajęć dla uczniów oraz gościliśmy wykładowców z uczelni wrocławskich – Panią dr inż. Aleksandrę Bielawską-Pohl z wykładem pt.  „Antynoble – odkrycia, które śmieszą i zmuszają do myślenia” oraz Pana mgr Inż. Artura Rokosę z wykładem wzbogaconym doświadczeniami laboratoryjnymi pt.”Fizyka wody”. Odwiedziła naszą szkołę rekordowa liczba ponad 500 dzieci i młodzieży.

Festiwal Nauki stworzył okazję do twórczego poznawania otaczającego nas świata, ciekawych doświadczeń, warsztatów i wykładów. Nasi uczniowie uczestniczyli we wszystkich wymienionych formach realizowanych podczas głogowskiej edycji Festiwalu. W swojej szkole gościliśmy natomiast uczniów szkół podstawowych i przedszkoli. Uczniowie zaprezentowali przygotowane pod kierunkiem nauczycieli zajęcia, dzięki którym wprowadzali swoich młodszych kolegów w „zaczarowany” świat nauki.

Niekonwencjonalna forma sprawiła, że tego dnia życzliwiej spoglądano na zawiłości matematycznego myślenia, zjawiska fizyczne były w zasięgu ręki, a podróże po Europie i świecie  w towarzystwie mieszkańców różnych krajów lub gwiazd estrady dostarczyły wielu wrażeń, w tym także kulinarnych. Na zajęciach z biologii odczarowywano barwy roślin  izolując barwniki w badanym materiale roślinnym, odkrywając bogactwo  kolorów  i poznając ich znaczenie, a w laboratorium chemicznym można było samodzielnie wykonać proste doświadczenia. Na zawodach sportowych piłki nożnej uczniowie z 6 szkół walczyli o Mundialowy Puchar XX DFN, który zdobyła Szkoła Podstawowa Nr 3. Natomiast na pokazie eksperymentalnym zorganizowanym wspólnie z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji uczestnicy poznali proces destylacji i oczyszczania wody i dowiedzieli się, jak dzięki naukowcom można chronić środowisko. Podczas warsztatów z recyklingu przy współpracy z GPK-SUEZ Głogów uczestnicy mogli nie tylko teoretycznie ale też praktycznie sprawdzić swoją wiedzę na temat segregacji odpadów. Dla najmłodszych uczestników przygotowano w formie zabawy, zajęcia z nauką j.niemieckiego (Nie kupuj kota w worku) oraz j.angielskiego (Tańczące banany), a na zajęciach „Muzyka bez granic” mali uczestnicy poznawali instrumenty wykonane przez uczniów naszej szkoły i próbowali sami skomponować muzykę. Na zajęciach z karaoke można było nauczyć się śpiewać i tańczyć belgijkę. Nie zabrakło też działań teatralno-plastycznych (Zaczarowana walizka, Potęga wyobraźni) pobudzających kreatywność, wyobraźnię i pozwalających poznać samych siebie

Dla wszystkich uczestników była to możliwość rozwijania różnego rodzaju aktywności i własnych pasji. Oryginalność i różnorodność zajęć popularyzujących naukę dowiodła, że można ją spotkać niemal  w każdym miejscu, czasami potrzebny jest tylko mały, twórczy impuls.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspomogli DFN w naszej szkole, szczególnie Radzie Rodziców, koordynatorowi DFN Pani Urszuli Ziębie, Firmie McDONALD’S, Firmie GPK-SUEZ Głogów oraz Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji.

 

 

Jadwiga Nowak

Koordynator DFN w SP 11