Napisaliśmy 317 listów w obronie praw człowieka

„Każdy człowiek rodzi się wolny i równy pod względem swej godności i swych praw.” Tak brzmi zapis pierwszego artykułu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Prawa człowieka łamane są w wielu krajach. Chyba nie istnieje państwo, w którym te prawa nigdy nie były lub nie są łamane. Czy można przechodzić obojętnie wobec takich spraw? Czasami, aby zmienić czyjeś życie, wystarczy naprawdę niewiele- napisać list, sms-a lub podpisać petycję.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Wydarzenie to mobilizuje  ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszaniu praw człowieka. Maraton powstał
w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka. Jego idea jest prosta- prawdziwi ludzie piszą prawdziwe listy. To robi wrażenie na władzach krajów, w których dzieje się coś niepokojącego.  Każdy może wysłać list do rządzących z prośbą o zajęcie się sprawą łamania praw człowieka lub przekazać wyrazy poparcia nękanym aktywistom. W tym roku w Polsce napisano ponad 308 838 listów. Wśród nich są też listy napisane przez uczniów naszej szkoły.

Wierzymy, że nasze poparcie odmieni los prześladowanych ludzi.