Maraton Pisania Listów

Finał Maratonu Pisania Listów za nami!
Przez ostatni tydzień, uczniowie naszej szkoły z klas 5a, 6a, 6b i 8a jak setki tysięcy ludzi na całym świecie zjednoczyli siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los.
10 grudnia świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka  i jak co roku w okolicach tej daty organizacja Amnesty International mobilizuje ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka organizując różne akcje w obronie praw człowieka. Jedną z takich akcji jest właśnie Maraton Pisania Listów.
Od ponad 20 lat coroczny Maraton Pisania Listów Amnesty International zmienia życie ludzi, których prawa zostały naruszone. Wykorzystując siłę słów, uczestnicy i uczestniczki Maratonu Pisania Listów jednoczą się wokół wspólnego celu: Razem możemy zmienić czyjeś życie na lepsze. W tym roku motywem przewodnim Maratonu Pisania Listów była wolność zgromadzeń, co łączy się z flagową kampanią Amnesty “Protect the Protest” – “W obronie protestów”. Demonstracje od wieków były potężnym narzędziem zmian. Jednak rządy na całym świecie starają się je stłumić i ograniczają prawa ludzi. Ludzi takich jak bohaterowie i bohaterki tegorocznej edycji Maratonu Pisania Listów, którzy zapłacili wysoką cenę za mówienie prawdy. Nasi uczniowie pisali m.in. w obronie Vahida z Iranu, który wraz z braćmi został aresztowany po pokojowych protestach, był torturowany i od 2020 roku przebywa w izolatce, czy Chow Hang-Tung, młodej prawniczki z Hongkongu uwięzionej za organizowanie czuwania upamiętniającego ofiary stłumienia demonstracji na placu Tiananmen.
Wspólnie napisaliśmy 55 listów, które zostały wysłane do decydentów z różnych krajów.
Listy pisane podczas Maratonu dają wsparcie i nadzieję. Są wyrazem naszej solidarności.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy napisali list i włączyli się w działanie na rzecz bohaterek i bohaterów tegorocznego Maratonu!