Dzień Bezpiecznego Internetu, czyli inicjatywa DBI 2021 w naszej szkole.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to ogólnoświatowe święto obchodzone co roku w lutym w ponad 160 państwach. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) współtworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.  Głównym partnerem akcji jest Fundacja Orange. Nadchodzący DBI 2021 obchodzić będziemy 9 lutego. Przypominamy jednak, że inicjatywy można przeprowadzić nie tylko w lutym, ale do końca marca 2021 r.

Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. PCPSI zachęca przede wszystkim szkoły, organizacje pozarządowe, ale także firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia poprzez organizację inicjatyw o zasięgu lokalnym na rzecz bezpieczeństwa młodych użytkowników internetu
(m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, kampanii informacyjnych, konkursów).

Tematem przewodnim DBI 2021 w naszej szkole jest “Prywatność i bezpieczeństwo komputera oraz przeglądarki internetowej.”
Na lekcjach informatyki w klasach 4 i 8 realizujemy ten temat według założeń programu profilaktycznego IMPACT ( Interdyscyplinarny Model Przeciwdziałania Agresji i Cyberprzemocy Technologicznej)
Program dofinansowany ze środków MSWiA w ramach realizacji zadania „Nie hejtuję – reaguję – ogólnopolska kampania edukacyjno – profilaktyczna przeciwko cyberprzemocy, hejtowi i mowie nienawiści”